Układnice magazynowe – najważniejsze informacje

Definicja

Głównie stosowane są one w magazynach. Ich głównymi zadaniami są transport i układanie towarów magazynowych na odpowiednich regałach. W skład ich wyposażenia wchodzi chwytak, zestaw sensorów. Posiada także oddzielne silniki dla osi pionowej i poziomej oraz silniki chwytaka, który jest odpowiedzialny za podnoszenie towarów spaletyzowanych i wsuwanie ich w głąb półek regałowych. Układnice dzielą się na ramowe, słupowe, przejezdne i podwieszane. Przejezdne poruszają się na szynach wbudowanych w podłoże. Układnice podwieszane, jak sama nazwa wskazuje mocowane są do sklepień, które uprzednio są do tego odpowiednio przygotowywane i tworzone są specjalne szyny lub inne rozwiązania pozwalające na przemieszczenie się ich po trasach przepływowych wewnątrz magazynu.

Układnice – jakie wybrać

Doskonale nadają się do automatyzacji magazynów. Bardzo wiele osób uważa, że w swoim magazynie nie warto wprowadzać automatyzacji, bo to bardzo duży koszt. Zapominają jednak o tym, że nie trzeba jednorazowo kupować wszystkich części składowych automatycznego magazynu. Można wprowadzać nowe rozwiązania w odstępach czasowych lub zdecydować się tylko na niektóre z nich. Układnice nie muszą być także automatyczne. Można również zdecydować się na starsze modele, które były wyłącznie obsługiwane manualnie. Można także myśleć przyszłościowo i wybrać takie, które mogą działać automatycznie i być obsługiwane manualnie. Wszystko zależy jednak od możliwości finansowych kupującego.

Układnice paletowe trójstronne

Doskonałe rozwiązanie do dużych magazynów, które składują głównie towary spaletyzowane. Porusza się ona po dwóch szynach, które wmontowane są w podłoże. W rachunku ogólnym ma ona cztery punkty oparcia. Jest unikalna, ponieważ szyny znajdują się tylko w podłożu i nie posiada ona żadnego punktu zabezpieczenia w sklepieniu, co jest bardzo często wykorzystywane przez różne modele układnic. Nie powinno być także żadnych problemów z miejscami załadunku i wyładunku towarów, ponieważ układnice bardzo doprze dostosowują się do większości przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na układnicę automatyczną to optymalizacja jej tras i wszelkich wytycznych będzie się odbywała za pomocą systemu sterującego, który jest stosunkowo łatwy w konfiguracji.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.